Doplňková činnost v ZUŠ

Z WikiZUŠ
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky mohou kromě své hlavní činnosti vykonávat takéčinnost doplňkovou(např. přípravky pro mladší než pětileté žáky, výtvarné kroužky, akademie pro seniory apod.).
Hlavní činnost je ta, ke které je organizace zřízena a zpravidla sleduje nějaký veřejně prospěšný cíl či účel v souladu s potřebami a cíli zřizovatele této organizace. Doplňková činnost jako vedlejší činností organizacemá naproti tomu zpravidla
umožnit co nejoptimálněji využít kapacit a prostředků.


Takto získané finance využívá i ke zkvalitnění své hlavní činnosti.​Doplňková činnost smí být provozována jen se souhlasem zřizovatele, její náplň musí být uvedená v dodatku ke zřizovací listině.


Možnosti pro zvýšení kapacity žáků v ZUŠ:

  • u zřizovatele je možno zažádat o přidání doplňkové činnosti,
  • zažádat o navýšení kapacity.


Obecné informace k doplňkové činnosti:

  • musí být výdělečná
  • je potřeba spočítat veškeré náklady (např. na spotřebu energií, vody, nájem učebny, náklady na zaměstnance, ...)
  • nesmí „parazitovat“ na hlavní činnosti

Vzhledem k tomu, že doplňková činnost se využívá buď pro malé děti, které ještě není možné přijmout kvůli věku do přípravného studia, nebo protože žáka nemohou přijmout z kapacitních důvodů, je možnost, jak snížit počet studujících žáků následovný:„shluknutí“ žáků - v případě, že žák studuje dvě studijní zaměření, je možné hlavní předmět z jednoho st. zaměření přidat do druhého a st. zaměření ukončit. Tím se uvolní místo pro nového žáka. Příklad: žák studuje hru na klavír a sólový zpěv. Do Hry na klavír se přidá předmět Sólový zpěv a st. zaměření Sólový zpěv se žákovi ukončí.